Felsefenin Hayatımızdaki Önemi

 

 

Felsefenin Hayatımızdaki Önemi

Üniversite yıllarında arkadaşımla sohbet ederken felsefe nedir diye sordum.Arkadaşımın bu soruma verdiği yanıt harikaydı.

Felsefe;karanlık odada,olamayan kara bir nesneyi aramaktır.

Gerçekten de felsefe bir arayıştır.Felsefe süreçtir.Felsefe her zaman sorar.Felsefe sonuç ile ilgilenmez.Bulmaya çalışır ama sonuca ulaşıp ulaşmama o kadar önemli değildir.

Felsefe arayıştır.Dünyanın niçin yaratıldığını,insanların niçin yaratıldığını,yeratanı,yaratılan her şeyi merak eder.İnsanların aklının alamayacağı o kadar olaylar yaşanıyor ki felsefe de bu olayları çözmeye çalışıyor.

''Hedefe ulaşmayacaksa neden felsefe vardır?''diye bir soru akla gelebilir.Bu sorunun yanıtı şöyledir.Felsefe insanların düşüncesini geliştirmeye,olaylara bakış açısını değiştirmeye,kısacası insanları düşünmeye sevk eder.

Yıldızların niçin yaratıldığını çok düşündüm.İlimine güvendiğim insanlara yıldızlar niçin yaratıldı diye sordum.Değişik cevaplar aldım fakat verilen cevaplar beni tatmin etmedi.Hala da anlamış değilim.Bu düşünce beni değişik konularda arayışa yönllendirdi.Yıldızları,dünyayı,ayı,gök yüzünü ve alemi merak eden insanlar sayesinde uzay bilimleri doğmuştur.Eğer insanlar gök cisimlerini merak etmeseydi bu gün bu teknolojik gelişmelere sahip olamayabilirdik.

Ayrıca insan kendi varlığını şöyle bir düşünecek olursa vücut sisteminin ne kadar mükemmel olduğunu ve bu sistemin çalışmasında insanın kendisinin hemen hemen hiç katkıda bulunmadığına şahit olacaktır.İnsan vücudunu ve çalışma sistemini düşünen insanlar sayesinde tıp ilmi gelişmiştir.

Felsefe bir süreçtir.Şöyle ki insanlar düşünürken gelişir.Yani düşünme esnasında ilerlerler ve o süreçte bilimsel gelişmeler gerçekleşir.Bu açıdan bakacak olursak felsefe bilimin temelini oluşturur diyebiliriz.

Felsefenin asıl hedefi bir şeyi ortaya çıkarmak değil,insanları düşünmeye ve araştırmaya sevk etmektir.Felsefenin bir hedefi vardır ve hedefine ulaşmıştır.

Toplumlara bakacak olursak;düşünen,araştıran toplumların daha ileriye gittiklerini görürüz.Düşünmeden nasibini almayan,okumayı sevmeyen toplumlar ise hep geride kalmış,teknoloji üreten değil sadece teknoloji tüketen toplum olmuştur.Bu da geri kalmışlığın resmidir

Gerek bireylerin gerekse toplumun ilerleyebilmesi için felsefeyi hayatımıza sokmamız,felsefeden yararlanmamız azami ölçüde yararlanmamız gerekiyor.Düşünmeyi sistemli hale getirmemiz kaçınılmaz bir geçektir.

Bu makaleyi, hiçbir şekilde değiştirilmeden, tüm linkler korunarak ve yazarın biyografisi ile birlikte istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !